poniedziałek, 5 września 2011

Raspberry Pi - komputer za 25$

Raspberry Pi - góra
Raspberry Pi będzie występować w 2 wersjach póki co nazywają się A i B

CPU: ARM11 ARM1176JZF-S - 700MHz
RAM: 128mb / wersja B 256mb
Wyświetlanie: 1080p30 HDMI, composite video,
Grafika: OpenGL ES 2.0, H.264 decoder hardware
Dźwięk: 3.5mm stereo jack oraz HDMI
Dodatkowo:
-USB 2.0 / wersja B 2xUSB 2.0 + port Ethernet 10/100
-Slot na karty pamięci SD/MMC/SDIO


Komputer będzie wielkości kart kredytowej. Możemy do niego podłączyć WiFi (USB) lub dodatkową kartę sieciową również na USB (stanowczo nie polecam takiego wynalazku, używałem, działa jak chce :) ) Model A będzie pobierać 1W przy pełnym obciążeniu! Tym samym może być zasilany przy pomocy 4 baterii AA (standardowe "paluszki" ;) ) Od razu napiszę, że Wine na tym nie ruszy. Nie będzie żadnej obudowy do zestawu. Coś czuję, że po premierze zobaczymy dużo świetnych pomysłów na to gdzie można taką płytkę umieścić. Co jeśli zmienimy Raspberry zamienimy w tzw. "cegłę"? Będziemy mogli po prostu ponownie sflashować kartę SD.

Raspberry Pi - dół

Do zabawy komputerem będzie nam potrzebna klawiatura, (ewentualnie myszka) telewizor/monitor i już możemy korzystać. Komputer korzysta z Linuxa, na początku wspierane będą Debian, Fedora, Arch Linux (YEA mój ulubiony system Arch Linux :D ) Sprzedawane będą kart SD z preinstalowanymi systemami. Do czego możemy to wykorzystać? Najlepsze co mogę z tym zrobić to serwer! Żadnych wentylatorów, mały pobór prądu. IDEALNE urządzenie do serwera domowego. Komputer będzie można zamówić bezpośrednio u dystrybutora.

Premiera: Q4 2011! Wg strony producenta ma to być listopad :)
Cena: 25$/35$ (model A/B)

Inne urządzenia tego typu? BeagleBoard


Projekt komputer dla każdego dziecka stał się bliższy, ale jak wiadomo nie damy dzieciom przecież płytki PCB za 25$ i powiemy że mają komputer :D

źródło: Raspberry Pi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz